LETNÍ SCÉNA 2024

Žádné akce zatím nejsou naplánované.

ANKETY

Jaké akce by jste přivítali na parketě?

8hudební zábavy (40)
8divadlo (28)

Celkem hlasů: 68

Radar bouřky

HISTORIE SBORU - aktualizované vydání

Vážení čtenáři stránek SDH Kokořov,

V následujících řádcích bych Vás chtěl seznámit s významnými střípky historie našeho sboru a vlastně celé naší malebné obce, protože hasiči a obec jsou zde spojené nádoby. Události byly posbírány z kronik, knih a zápisů ze schůzí, které si vedli hasiči po celou dobu činnosti.

Náš sbor byl založen v roce 1906. Hlavní postavou při založení sboru byl zdejší mlynář pan František Štádler. Sbor si pro své fungování zajistil ruční stříkačku, kterou obsluhovali 4 muži. Není přesně známo, odkud byla stříkačka pořízena, ale je jisté, že křtu stříkačky se zúčastnil rytíř Karel Wessely ze Žinkov. Sbor v Kokořově již od založení měl vedle hasičské činnosti, velmi bohaté kulturní a divadelní aktivity, například když byla v roce 1919 uspořádána obecní slavnost a byly vysazeny lípy svobody na návsi u rybníčka, které symbolizují vznik samostatného Československa. V roce 1921 zasahuje sbor smutná zpráva a umírá první starosta sboru pan Štádler. V červnu 1922 je u lip na návsi odhalen pomník padlých, připomínající občany Kokořova a zároveň členy místního hasičského sboru, kteří padli při boji za svobodu nás všech.

V dubnu roku 1923 pořádá sbor velké veřejné hasičské cvičení zakončené taneční zábavou v hostinci Františka Cízla. V témže roce je při hasičském sboru založen ženský sbor s 12 členkami. O založení družstva se nejvíc zasadil velitel sboru pan Kirchman z č.p. 5. Mužské i ženské družstvo se v červnu zúčastnilo cvičení v Kramolíně.

Dne 20.7.1924 náš sbor pořádal sjezd celé Hasičské župy nepomucké. Což pro představu byla oblast od Bíluk až po Čečovice. Jednalo se o událost, která se zapsala do historie celé obce. Citace z tehdejší kroniky hovoří za vše: ,,Slavnost, které se účastnilo tolik lidstva, že není pamětníka větší účasti ve zdejší obci. Při slavnosti se konal průvod obcí, Na drahách proběhlo cvičení místního a jiných sborů a u „Janoutků“ se konala valná hromada župy. Sjezd byl zakončen zábavou v hostinci pana Cízla.

Při hasičském plesu v roce 1928 byly v Kokořově prvně rozsvíceny žárovky.

V roce 1931 k 25. výročí založení sboru se uskutečnila slavnost za účasti 12 okolních sborů. V poledne byl proveden hasičský poplach a odpoledne sehráli členové sboru divadelní představení Červený kohout. Slavnost byla ukončena taneční zábavou jako již tradičně v hostinci u Cízlů.

Začátkem června 1932 přichází po deštích veliká povodeň, která způsobila mnoho škod na majetku v obci. Hasiči mají hlídky u místního dřevěného mostu. V roce 1936 zasahuje sbor při požárech v Žinkovech, v Jarově a u domu Anny Štádlerové v Kokořově. Na konci května se konají oslavy 30. letého výročí trvání sboru. Je opět sehráno další divadelní představení.

V roce 1941 náš sbor zasahoval u požáru na Ovčíně – Žitíně. Těžký život v dobách 2. sv. války se snažil v obci sbor zpříjemnit divadelními představeními. Činnost sboru je v té době velmi utlumena a často se mění starosta sboru.

Při valné hromadě v roce 1947 přečetl Josef Roubík zápisy z hasičské kroniky od založení až po únor 1947. Ukázal i podpis E. Beneše, získaný při návštěvě prezidenta v Žinkovech. Bohužel v dnešní době je kronika neznámo kde.

Turbulentní změny po druhé světové válce měly za důsledek například i to, že ze sboru dobrovolných hasičů se stala Základní organizace svazu požární ochrany. Což ovšem hasičům v Kokořově nepřekáží v činnosti a roce 1954 přebírají patronát nad Lihovarem v Žinkovicích a v roce 1957 vyhlašují další patronáty nad místním JZD a STS.

V roce 1954 se účastní hasiči Kokořova cvičení v Blovicích. Dosahují fantastického úspěchu a získávají 2. místo a s tím si odvážejí motorovou stříkačku značky Mára. V 60.-80. letech zasahují hasiči například při požáru stohu a při požáru v č.p. 47. Dále pracují na zvelebování obce. Budují např. pohostinství v čp. 50 (kde se nachází Hostinec Na Brodě), koupaliště, prodejnu potravin, rekonstruují hasičárnu. Sbor byl věhlasný v okolí pořádáním tanečních zábavy na dřevěném parketu.

V září 1989 zasahuje sbor u největšího požáru v historii. Hoří velkokapacitní seník v areálu zemědělského družstva. Celkem u požáru zasahovalo 15 sborů.

Dochází opět k celospolečenským změnám a z požárníka se stává opět hasič.

V roce 1996 pořádá sbor hasičské cvičení u příležitosti 90. výročí založení sboru. Ozdobou celého odpoledne je repasovaná stříkačka Mára, kterou opravil Jan Řežábek ml.

Při povodních v roce 2002, které takřka ochromily celé Čechy, naštěstí sbor pomáhal jen při čerpání vody ze sklepů. V roce 2002 byla též zahájena historie tradičních novoročních pochodů do okolí Kokořova. Tato akce je již nedílnou součástí zahájení nového roku v obci. V roce 2004 se o pouti v polovině srpna uskutečnily oslavy připomínající 625. let od první zmínky o Kokořovu. Při této příležitosti byl místním malířem Janem Funerem zrestaurován erb Kokořovců z Kokořova. Na začátku roku 2005 přišel, v té době starosta sboru Petr Diviš, s myšlenkou sehrátí divadelního představení o pouti. Divadelní představení Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem od autorů Divadla Járy Cimrmana mělo veliký úspěch a sluší zde opět použít citát z kroniky: „Událost, které se účastnilo tolik lidstva, že není pamětníka větší účasti ve zdejší obci.“ Následovaly reprízy o poutích v Jarově a v Žinkovech. V roce 2006 jsme si hasičským cvičením připomněli 100. výročí založení sboru. Během letních měsíců proběhla tzv. Kokule (Kokořovské kulturní léto) na znovupostaveném dřevěném parketu z 80. let. V následujících letech jsme se věnovali výstavbě letní scény, které se stala součástí hostince Na Brodě. V roce 2010 následovalo další nastudování divadelní hry opět z divadla Járy Cimrmana. Jednalo se o hru Švestka, kterou členové sboru vystupující pod hlavičkou Ochotníci z Kokořova, sehráli nejen v Kokořově, ale např. v Radkovicích nebo Nezdicích u Přeštic nebo dokonce až v Hrádku u Sušice.

Během let 2011-2016 sbor třikrát organizoval okrskovou hasičskou soutěž, při kterých si připomínal kulatá výročí založení. V uplynulých letech členové sboru ve spolupráci s obcí pracovali na opravě střechy a fasády hasičárny a na kompletní rekonstrukci hostince. V roce 2018 sbor hasičů zasadil na návsi další lípu, která připomíná sté výročí založení ČSR.

V rámci Městyse Žinkovy plní sbor i své hasičské povinnosti. Z členů SDH je tvořena výjezdová jednotka, která je zařazena do kategorie V. Členové jednotky se pravidelně účastní veškerých teoretických školení nebo praktického tréninku přímo v terénu. V posledních letech se sbor zúčastnil např. dálkového vedení vody v Partolticích a v Žinkovech, nočního cvičení v Prádle anebo cvičného zásahu na bioplynové stanici na Žitíně, kde jsme spolupracovali především s HZS Nepomuk.

Tato zpráva nemůže obsáhnout všechny události a činnosti, co si sbor dobrovolných hasičů v Kokořově prožil nebo vykonal za posledních 115 let. Je ale zřejmé, že i malý sbor může mít bohatou historii. To je dáno především ochotou lidí obětovat svůj drahocenný čas a absencí lhostejnosti ke svému okolí. Kokořov takových lidí měl hodně a vidím, že je má i v současnosti, a doufám, že v budoucnu jich bude stále mnoho mít.

Přeji místnímu sboru, aby si zachoval svou soudružnost, a nám se podařilo předávat hasičské hodnoty i dalším generacím, aby i naši následovníci si mohli připomínat další velká výročí místního sboru.

Jednatel Michal Klingr

HISTORIE SBORU - starší vydání

Hasičský sbor byl v Kokořově založen v roce 1906. Zakladatel byl mlynář František Štádler, který se stal i prvním starostou sboru. První stříkačka byla ruční. Obsluhovali ji 4 muži. Nebylo přesně zjištěno, kdy jí obec získala. V roce 1919 byla obecní slavnost, kdy se sázely ,,lípy svobody´´ u příležitosti vzniku ČSR. V roce 1921 umírá Fr. Štádler. 25.4.1923 bylo v Kokořově veřejné hasičské cvičení. Slavnost byla ukončena taneční zábavou v hostinci Františka Cízla . V tomtéž roce byl založen ženský sbor s 12 členkami. Hasičská župa nepomucká pořádá u nás 20.7.1924 sjezd. Účastní se mnoho sborů z okolních obcí. V poledne byl proveden požární nácvik s poplachem. Odpoledne se pak konalo cvičení zdejšího sboru, které bylo zpestřeno vložkami jiných sborů. Citace z tehdejší kroniky,,Slavnost, které se účastnilo tolik lidstva, že není pamětníka větší účasti ve zdejší obci. Velitel V. Klášterka žádá obecní úřad, aby obec zakoupila potřebné věci ke stříkačce. Při plesu v roce 1928 byly prvně rozsvíceny žárovky v Kokořově. Slavnost k 25.výročí založení sboru se konala 12.7.1931. Na programu bylo cvičení za účasti 12 sousedních sborů. V poledne byl proveden poplach a odpoledne sehráli členové sboru divadelní představení Červený kohout. Slavnost byla ukončena taneční zábavou v hostinci u Cízlů, kde se konaly zábavy po každé slavnosti. Začátkem června 1932 přichází po deštích veliká povodeň, která způsobila mnoho škod na majetku. Hasiči musí být hlídán zdejší dřevněný most. V roce 1936 účast při požárech v Žinkovech a v Jarově. Na konci května 1936 se konají oslavy 30.letého trvání sboru. Pojišťuje se stříkačka na 4000 Kč. Požár u Anny Štádlerové v Kokořově.V roce 1937 má sbor 7 činných a 55 přispívajících členů. V témže roce bylo sehráno další divadelní představení v přírodě. V roce 1941 náš sbor zasahoval u požáru na Žitíně.

Na valné hromadě 1. 2. 1942 jmenován nový starosta sboru František Volf. V těžkých dobách roku 1944 byly sehrány dvě divadelní přestavení 4. a 11. června. Při valné hromadě v r.1947 přečetl Josef Roubík zápisy z hasičské kroniky od založení až po únor 1947. Ukázal i podpis E. Beneše, získaný při návštěvě prezidenta v Žinkovech. Bohužel v dnešní době je kronika neznámo kde. Sbor má k roku 1948 15 členů. Dne 8. 2. 1954 byl převzat patronát nad lihovarem v Žinkovicích. V roce 1954 byla na valné hromadě účast 23 členů. Na hasičském cvičení v Blovicích získali hasiči z Kokořova 2. místo a jako odměnu si odvezli motorovou stříkačku značky Mára. Když byla nahrazena jiným strojem, byla uchována po řadu let v hasičské zbrojnici. Před oslavou 90.let založení sboru v roce 1996 na ní byla provedena repase nynějším strojníkem Janem Řežábkem ml. Při zakládání hasičského muzea v Nebílovech v roce 2000 byla Márovka propůjčena jako exponát. Další patronát byl vyhlášen v roce 1957 a to nad místním JZD(Jednotné zemědělské družstvo) a STS(Strojní traktorová stanice) Kokořov. Během roku 1958 byl zaveden el. proud do hasičské zbrojnice.

V červnu 1961 byla zřízena siréna na střeše hasičárny. 13.10. 1964 požár v Kokořově v č.p. 47. 26.6. 1966 zásah sboru při požáru stohu v Kokořově. V roce 1972 byl SPO (Svaz požární ochrany) v Kokořově jednou z nejaktivnějších společenských organizací v obci. Hasiči pečovali nejen o požární zbrojnici, požární výzbroj, ale značnou měrou přispívali také ke společenskému dění v obci.Vedle pořádání tanečních zábav, oslavy MDŽ se zúčastňovali požárních cvičení v okolních obcích. Sbor má 16 činných členů. Rok 1975 byl velmi úspěšný. Na brigádách bylo odpracováno asi 450 hodin. Na okrskovém cvičení v Radochovech se družstvo umístilo na 4. místě z 11 účastníků. Jeden z hlavních bodů na další rok bylo vybudování parketu na taneční zábavy. Požární družstvo se v roce 1976 zúčastnilo okrskového cvičení v Nové Vsi a umístilo se na 4.místě. O letech 1977, 1978, 1979 se bohužel nedochovaly žádné písemné záznamy. V roce 1979 se družstvo zúčastnilo okrskové soutěže v Prádle a Žinkovech. 5.6. 1982 se konalo okrskové cvičení u nás na Záhumenici. V roce 1983 bylo na pout´ové zábavě přes 500 lidí. SDH Kokořov 6.9. 1989 zasahuje u požáru velkokapacitního seníku v obci. Celkově likvidovalo požár 15 sborů. Vznikla škoda za 3 miliony Kč. V roce 1990 se mění název SPO (Svaz požární ochrany) na SDH (sbor dobrovolných hasičů). Sbor v roce 1990 zasahuje na poli u Prádla při požáru slámy, která se vznítila od kombajnu. Po 11 letech v roce 1991 odstupuje starosta sboru Ladislav Klingr, nahrazuje ho Petr Diviš, který funkci vykonává dodnes. 15.6. 1996 pořádá SDH okrskové cvičení u příležitosti 90.let trvání sboru. Naše družstvo se umístilo na 7.místě, když po prvním kole bylo na 3.místě.

Při povodních v roce 2002 nebyla situace v Kokořově nijak vážná, přesto členové SDH pomáhali čerpat vodu ze sklepů spoluobčanů. 1. ledna 2002 byl nultý ročník novoročních pochodů do okolí Kokořova, tato akce se velmi dobře ujala. V roce 2003 bylo přestavěno sociální zařízení v místním hostinci. V roce 2004 byla uspořádána oslava u příležitosti 625.let od první písemné zmínky o Kokořově. Místní nově přistěhovalý malíř Jan Funer zrekonstruoval erb Kokořovců z Kokořova. Oslava se konala o pouti. Bylo možno zhlédnout zajímavou výstavu fotografií všech domků v obci. Na začátku roku 2005 byl přijat návrh starosty sboru Petra Diviše, aby se zahrálo o pouti divadlo. Po celé jaro se pilně vše nacvičovalo a připravovalo na premiéru 21. srpna. Byla vybrána hra Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem autorů divadla Járy Cimrmana. Účinkovali Jan a Petr Řežábek, Milan Klingr, Marcel Čihák a Petr Diviš. Hra měla velký úspěch a tak byla přehrána ještě o jarovské a žinkovské pouti.

Tato stručná historie byla sepsána z kroniky, kterou nově sepsal náš dlouholetý člen, momentálně zastávající funkci kronikáře, pan Miloslav Tumpach. Tímto mu velmi děkujeme.

Webdesign Miloš Fiala, DiS.

© 2011 SDH Kokořov